Välkommen till Malmfältens folkhögskola!

Sedan mitten av 1950-talet har vi fungerat som en mötesplats för människor från hela världen. Till oss kommer upptäckare som vill bo både centralt och naturnära under sin vistelse i Kiruna – oavsett hur små eller stora äventyren är som ska genomföras. Men vi är också ett utbildningscenter för den nyfikne med kurser inom flera spännande områden som konst, silversmide och mänskliga rättigheter. Och för den som anordnar möten, föreläsningar eller arbetsträffar har vi även uppskattade konferensmöjligheter och en välbesökt lunchrestaurang. Vi ser fram emot ditt besök!
Malmfältens folkhögskola med personal.

STUDERA HOS OSS!

Det finns en kurs för alla oavsett ålder. Du kanske behöver läsa in grundläggande behörighet för fortsatta studier, eller gillar att måla. Våra seniorkurser är mycket populära. Kanske har du själv idén till kursen vi borde starta?

Redan bestämt dig?

BOENDE

Vi kan erbjuda både logi, god mat och fina konferenslokaler.
Våra gäster kommer från hela världen och vi har stor erfarenhet av grupper. 

Aktuellt

Kiruna Fishing School – a video teaser!

KIRUNA FISHING SCHOOL - YOUR GUIDE TO BECOMING A GUIDE! Did you know that there is an International Fishing Guide education at Malmfältens Folkhögskola (Malmfältens Folk High School)? Apply Now for the 2022-2023 School Year. Limited Spots Available!    ...

Dagens lunch

Malmfältens folkhögskola
Campingvägen 3, 981 35 Kiruna Sweden

Telephone: +46 (0)980-675 00
E-mail: malmfaltens@kiruna.fhsk.se